PŘÍRODNÍ MATERIÁLY
Dřevo - tradiční materiál, který stále patří mezi nejpoužívanější na výrobu rukojetí nožů. Dřevěná rukojeť dodává noži přirozený a elegantní vzhled, rukojeti ze dřeva jsou příjemné na dotek. Nejpoužívanější typy dřeva jsou například buk (Opinel), bříza (skandinávské nože), dub, oliva, ořech, případně exotická dřeva jako bubinga, bocote, cocobolo nebo palisandr. Největší nevýhodou dřeva je náchylnost vůči vlhkosti, která se však dá zmenšit napuštěním v oleji (např. lněný olej).
Nože s dřevěnou rukojetí najdete zde.
Paroh - další tradiční přírodní materiál, využívaný především u loveckých nožů. Nejčastěji se používá paroh z jelena. Nevýhodou materiálu je kluzkost v mokrém stavu.
Nože s rukojetí z parohu nebo rohoviny najdete zde.
Rohovina - je používána zejména u tradičních, elegantních zavíracích nožů. Nejčastěji se používá rohovina z buvola. Rohovina dodává nožům exkluzivní vzhled, avšak velkou nevýhodou materiálu je kluzkost v mokrém stavu a nevhodnost použití nože na těžší práci - při rohovině hrozí riziko vzniku prasklin.
KOVY
Nerezová ocel - rukojeť z nerezové oceli dodává nožům vynikající pevnost a výdrž. Největší nevýhodou je vyšší hmotnost a velká kluzkost materiálu. Z tohoto důvodu výrobci často přidávají na rukojeť vzorování, které zlepšuje úchop. Při použití v chladném počasí vás bude rukojeť výrazně chladit.
Hliník - jako všechny kovy používané na výrobu rukojetí nožů, i hliník je velmi odolný a trvanlivý materiál. Nespornou výhodou je nízká hmotnost. Pro zlepšení úchopu je vhodná určitá textura rukojeti. Rovněž při použití v chladném počasí vás bude rukojeť chladit. V úvahu je potřeba brát, že hliník, stejně tak i jeho exkluzivnější bratr titan, jsou náchylní na poškrábání.
Titan - je lehký, pevný, lesklý kov ocelového vzhledu, odolný vůči korozi (i v mořské vodě nebo v kyselinách). Titan se používá jako složka pevných a lehkých slitin. Na rukojetích nožů nejčastěji najdete slitinu titanu s hliníkem a vanadem (90% Ti, 6% Al, 4% V). Používá se především u exkluzivních zavíracích nožů. Velkou výhodou titanu je nízká hmotnost a to, že materiál je "teplý" na dotek i při nízkých teplotách. Nevýhodou je vyšší cena a náchylnost na poškrábání.
Nože s kovovou rukojetí najdete zde.
SYNTETICKÉ MATERIÁLY
Plast/Guma - tento typ rukojeti najdeme zejména u levnějších nožů. Počet používaných materiálů je široký (FRN, Zytel, Kraton, ABS plast, a množství jiných polymerů). Výhodou je nízká cena a to, že tyto materiály jsou prakticky nezničitelné a vydrží i tvrdé zacházení. Jsou proto používány u pracovních nožů nebo taktických nožů, kde se více přihlíží k funkčnosti než k designu.
Nože s plastovou rukojetí najdete zde.
G-10 - pevný a odolný kompozitní materiál na bázi skelného vlákna. G-10 se vyrábí namáčením více vrstev skelných vláken v epoxidové pryskyřici a následným zpracováním pod vysokým tlakem a teplotou. Výsledný materiál je velmi pevný, tvrdý a zároveň lehký a příjemný na dotek. Momentálně patří G-10 mezi nejpoužívanější materiály na rukojetích kvalitních zavíracích nožů.
Nože s rukojetí z G-10 najdete zde.
Micarta® - materiál na stejné bázi jako G-10, avšak místo skelných vláken se používá tkanina, nejčastěji lněná. Rovněž vlastnosti Micarta jsou velmi podobné jako u G-10. Je to velmi pevný, tvrdý a lehký materiál, příjemný na dotek. Zároveň dodává noži o něco elegantnější vzhled než jiné syntetické materiály.
Nože s rukojetí z Micarty najdete zde.
Autor: Roman Mikláš