Sekery

Kvalitní sekery od osvědčených a spolehlivých světových výrobců jako jsou Hultafors, Prandi, CRKT, Condor či Morakniv. Přestože sekera je jedno z nejstarších nářadí které známe, je stále nedílnou součástí výbavy každé chaty, zahrady, stavby, záchranných a silových složek, kempu a tak dále.

Sekery se od sebe liší především tvarem, délkou a hmotností. Přestože se mohou zdát velmi podobné, každý druh sekery má jiné použití. Kempová sekera, je menší sekyrka do přírody vhodná do batohu. Štípací sekera je větší sekera vhodná pro štípání dřeva. Zlatou střední cestou je univerzální sekera.

1 položek celkem
Hlava sekery Beavercraft AX5 950 g
2 940 Kč

Ručně kovaná hlava sekery Beavercraft AX5. Hmotnost hlavy 950 g, vykovaná z uhlíkové oceli 65G (1066). Kožený chránič ostří.

BC_AX5_HEAD

Jak vybrat sekeru?

Na začátek si stačí říct na co přesně ji budeme používat, při výběru umíme poradit. Největší roli sehrává tvar, délka a váha sekery.

Základní typy seker:

Tvar čepele hraje roli při použití sekery na kálání, štípání dřeva, kácení stromů nebo méně běžné aktivity jako je vrhání nebo boj. Nejběžnější tvary které známe jsou kempinková sekera, sekera do lesa, tesařská sekera, štípací a kálací sekera, případně řezbářská sekera. Kromě toho se můžete setkat také s tvary jako tomahawk, dvoustranná sekera, krumpáč, požárnická sekera a mnoho dalších.

Malá sekera (kempingová) - nejmenší a nejlehčí sekera, vhodná pro outdoorové aktivity, základní úkoly spojené se založením ohně a sekání. Váží pod 1kg a měří pod 40 cm.

Univerzální sekera - zlatá střední cesta o rozměrech kolem 70 cm a váhou kolem 1 - 2 kg. Ideální sekera do zahrady a na chatu.

Tesařská sekera - i díky jinému tvaru čepele tzn. brada, se tato sekera využívá pro jemné a precizní práce.

Štípací sekera - používaná pro výrobu třísek a zpracování menších polen. Délka se pohybuje kolem 60 cm.

Kalače na dřevo - kalač na dřevo je největší sekera vážící od 3kg a více. Jejich klínové ostří si poradí is těmi největšími poleny. Zadní strana sekery navíc slouží jako kladivo, kterým můžete tlouci do štípacího klínu na dřevo.

Materiál hlavy a rukojeti

Obecně platí, že sekery z kvalitní oceli se hůře brousí zejména kvůli tvrdší oceli, zároveň ale lépe drží ostří. Ta musí být zároveň dostatečně houževnatá aby zvládla úkoly kterým sekery vystavujeme. Proto při výběru seker je třeba dbát i na materiál ze které je hlava vyrobena. Výborný poměr těchto vlastností mají uhlíkové oceli 1045 nebo 1060. Při výrobě luxusních seker se výjimečně používá také damašková ocel.

Oblíbený materiál rukojeti je dřevo zejména pro jeho dostupnost, pružnost, odolnost, snadnou výměnu za novou rukojeť i díky jinému typu konstrukce než u plastových topůrků. Mírnou nevýhodou je zvýšená náchylnost k vlivům počasí a mechanické poškození. Topůrka pro sekery se vyrábějí z různých typů dřeva. 

Výhodou plastových rukojeti je nižší váha, pevnější a bezpečnější úchop a odolnost proti vnějším vlivům. Nevýhodou je, že konstrukce sekery s plastovým topůrkem nedovoluje výměnu topůrka za nové.

Pro snazší údržbu a zároveň bezpečnost při práci je dobré pokud pod zpracovávaným dřevem je široký pařez který brání zásahu sekery do zeminy nebo jiného povrchu.

Hmotnost sekery

Váha hraje roli zejména při úkolech kdy potřebujeme vyvinout velkou energii potřebnou k předělení materiálu. Větší váha se hodí pro kálání a štípání těžších kusů dřeva. Největší sekery a kalače používané dřevorubci váží i přes 4 kg. Nejmenší sekery vhodné pro cestování, bushcraft a kemp váží pod 1 kg, aby byly snadno přenosné a skladné. Mezi jejich úkoly patří zpracování větví, příprava třísek a menšího dřeva na oheň.

Délka sekery

Díky délce topůrka vyžíváme především švih. S delší sekerou se bude těžší štípat dřevo, které je menší. Nižší váha a délka zlepšují ovladatelnost a preciznost.